
Prelegenci
Dołącz do nas podczas wyjątkowej konferencji.
To niepowtarzalna okazja, by wysłuchać inspirujących wystąpień wybitnych prelegentów liderów, innowatorów, ekspertów polonijnych oraz z Polski.
Podzielą się oni swoim doświadczeniem, sukcesami i wizją przyszłości.
Spotkajmy się na styku wiedzy, pasji i współpracy – zainspiruj się i buduj globalne relacje.

Agata Klimczak
Tytuł prelekcji : Biznes i filantropia
Liderka, mentorka i założycielka Brilliant Minded Women Foundation, działająca na rzecz kobiet, młodzieży i społeczności. Imigrantka z Polski, która zbudowała swoją pozycję w Kanadzie dzięki determinacji i pasji do wspierania innych. Autorka, mówczyni i inspiratorka, odznaczona m.in. Orderem Świętego Stanisława i Nagrodą Liderów Globalnych. Aktywnie promuje równe szanse, rozwój młodych liderów i pozytywne zmiany społeczne.
Maria Ollson
Tytuł prelekcji : Wkład Polonii i Polaków z zagranicy w rozwój gospodarczy Polski
Inżynier, naukowiec, przedsiębiorca i liderka polonijna. Absolwentka Politechniki Warszawskiej i International Business School. Pracowała w międzynarodowych koncernach, prowadziła badania w Norwegii i Finlandii, a od 1993 roku rozwija własną firmę konsultingową w Szwecji, współpracując z globalnymi liderami przemysłu. Aktywnie wspiera współpracę gospodarczą Polski i Szwecji oraz rozwój firm polskich za granicą. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim za zasługi dla Polski i Polonii. Przewodnicząca Rady Fundacji Polonia Gospodarcza Świata, Ambasador Przedsiębiorczości Kobiet.


Henryk Siodmok
Tytuł prelekcji : Czy Polsce jest potrzebne euro? Wstęp do ekonomiki wspólnych obszarów walutowych.
Doktor nauk ekonomicznych, AE w Krakowie, SGH, MBA ISEAD; Bain & Co 1991-95, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Grupy LOTOS SA., 2007 - 2019 prezes Grupy ATLAS, 2019-2022 prezes Dobrowolski Sp. z o.o., od lipca 2022 prezes Grupy Mo-BRUK S.A., ekspert Centrum im. Adama Smith’a, autor publikacji ekonomicznych nt. przedsiębiorczości, wspólnych obszarach walutowych i innych.
Agnieszka Maćkówka
Tytuł prelekcji : Korzyści z członkostwa w Izbie
Prezes Polsko-Polonijnej Izby Gospodarczej, liderka z ponad 20-letnim doświadczeniem w polityce, prawie i biznesie międzynarodowym. Wspiera polskich przedsiębiorców oraz integruje środowiska Polonii na całym świecie, promując współpracę i innowacyjne inicjatywy gospodarcze.
Karierę rozpoczęła w Parlamencie Europejskim, gdzie brała udział w procesie integracji Polski z UE, a także prowadziła skuteczne kampanie wyborcze w kraju i za granicą. Przez 13 lat współprowadziła kancelarię prawną, specjalizując się w doradztwie gospodarczym. Jest absolwentką politologii, socjologii, prawa, studiowała również MBA w Nowym Sączu.
Prywatnie kobieta wiary, matka, aktywna działaczka charytatywna oraz promotorka rozwoju kobiet i młodych liderów. Na konferencji „Wybitne Umysły Polonii Świata” łączy liderów z różnych krajów, tworząc przestrzeń dla dialogu, współpracy i rozwoju międzynarodowego biznesu.


Artur Bartoszewicz
Tytuł prelekcji : Marka Polska
Doktor nauk ekonomicznych, ekspert polityki publicznej, finansów publicznych, pomocy publicznej i zarządzania strategicznego, adiunkt w Instytucie Rozwoju Gospodarczego, Kolegium Analiz Ekonomicznych, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Ekspert ds. oceny projektów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Posiada bogate doświadczenie w projektach private equity, public affairs i inwestycjach infrastrukturalnych.
Autor książek i publikacji naukowych oraz licznych ekspertyz. Sporządził 100 ekspertyz i ewaluacji z zakresu analiz ekonomiczno-finansowych, finansów publicznych, pomocy publicznej i budżetu zadaniowego, strategii i planów wieloletnich na rzecz administracji rządowej i samorządowej. Jest autorem 37 recenzowanych artykułów naukowych. Uznany ekspert ekonomiczny prezentujący swoje poglądy w mediach krajowych: prasie, radio i telewizji.
Bogdan Kulas
Tytuł prelekcji : Polacy, którzy budowali Norwegię
Ekonomista, ekspert w dziedzinie finansów i zarządzania z wieloletnim doświadczeniem w Norwegii. Dyrektor generalny Polsk Senter AS, konsultant finansowy i tłumacz. Zaangażowany w działalność edukacyjną, społeczną i organizacyjną Polonii norweskiej od lat 80. Pełnił funkcje kierownicze w wielu polonijnych instytucjach, m.in. jako prezes Polonia.no i Stowarzyszenia Polska. Pasjonat historii, biznesu i życia społecznego.


Tomasz Kosecki
Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Pasjonat historii lotnictwa oraz doświadczony menedżer instytucji kultury. Od lat związany z promocją dziedzictwa lotniczego Polski, aktywnie angażuje się w rozwój muzeum jako nowoczesnej przestrzeni edukacyjnej i wystawienniczej. W swojej pracy łączy wiedzę merytoryczn ą z zaangażowaniem w popularyzację nauki i techniki.
Wojciech Śniegowski
Tytuł prelekcji :
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Kanadzie od 1983 roku. Wysoce rozpoznawalny lider społeczności polonijnej z rozległymi kontaktami biznesowymi i politycznymi oraz doświadczeniem w public relations, mediach, biznesie. Ekspert w sprawach imigracyjnych, a także w kwestiach nadawania obywatelstwa Kanady. Doświadczony w opracowywaniu i wdrażaniu projektów na dużą skalę. Działacz społeczny Odznaczony Orderem z okazji Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Między innymi pełnił funkcję doradcy Szefa Policji w Toronto oraz sprawował dwie kadencje jako sędzia ds. obywatelstwa w Kanadzie.


Tadeusz Pilat
Tytuł prelekcji : Znane sylwetki Polonii na świecie.
Inżynier, pedagog, działacz harcerski, studencki i polonijny. Urodzony w 1946 roku w Krakowie, od 1977 roku mieszka w Szwecji. Przez trzy kadencje pełnił funkcję prezesa Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji (1993–2002), a następnie przez cztery kadencje był prezydentem Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych (2006–2012 i 2015–2022). Założyciel m.in. Polskiego Ogniska Piast w Landskronie, Związku Nauczycieli Polskich w Szwecji oraz Kongresu Oświaty Polonijnej. Odznaczony licznymi polskimi, szwedzkimi i międzynarodowymi wyróżnieniami, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Piotr Legerski
Tytuł prelekcji : Krakowski pierwotny rynek mieszkaniowy. Stan obecny i prognoza na przyszłość.
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku fizyko-chemia.
Od 2021 roku Prezes Zarządu Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań w Krakowie.
Laureat tytułu Osobowość Roku Kraków 2020 i Osobowość Roku Małopolski 2020 w kategorii
Biznes w plebiscycie organizowanym przez redakcję „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika
Polskiego”. Na rynku krakowskich nieruchomości działa od połowy lat 80-tych. Początkowo
sprawował funkcję Prezesa spółdzielni mieszkaniowej, w której zrealizował budowę około
1250 mieszkań, głownie w zabudowie plombowej. Od 17 lat jest właścicielem oraz Prezesem
spółki deweloperskiej Arkada Inwestycje, która dwukrotnie została nagrodzona tytułem
Krakowskiego Dewelopera Roku i wyróżniona statuetką Złotego Sokoła za I i II etap
inwestycji Zabłocie Concept House. Członek Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
Współautor Paktu dla Przestrzeni , dekalogu założeń planistycznych i proceduralnych dla
Miasta Krakowa .


Karol Tatara
Tytuł prelekcji : Czas restrukturyzacji, czas inwestycji
Radca prawny i kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny (licencja nr 682). Specjalista w zakresie prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, z doświadczeniem m.in. w pierwszym pre-packu w Polsce. Wiceprzewodniczący INSO przy Instytucie Allerhanda, członek INSOL Europe, ekspert legislacyjny i doradca Banku Światowego. Wyróżniany w międzynarodowych rankingach Chambers Europe i Legal 500. Wykładowca i autor analiz prawnych na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Marek Wolski
Tytuł prelekcji : Rozkwit gospodarczy Polków w kraju i za granicą
Marek Wolski Marszałek Światowego Kongresu Polaków. Ekspert ds. Gospodarczych ŚKP.
Studiował Gospodarkę Narodową na Uniwersytecie w Kolonii. Współzałożyciel Polsko- Niemieckiej Izby Gospodarczej.


Krzysztof Janowski
Tytuł prelekcji : Sukces to dopiero początek- jak liderzy odnajdują głębię, harmonię i prawdziwe spełnienie.
Mentor, mówca i przedsiębiorca z ponad 16-letnim doświadczeniem. Autor książki „Uwolnij swój potencjał” , w której dzieli się wiedzą z zakresu rozwoju osobistego i duchowego. Specjalizuje się we wspieraniu liderów i przedsiębiorców w odkrywaniu głębszego sensu życia, łącząc świadomość biznesową z rozwojem duchowym. Jego misją jest pomoc w przekraczaniu własnych ograniczeń i nadawaniu działaniom głębszego znaczenia. W swoich wystąpieniach inspiruje do zmiany perspektywy – od pogoni za osiągnięciami do odnajdywania sensu w relacjach i rozwoju duchowym. Prywatnie mąż, ojciec czwórki dzieci, pasjonat golfa i literatury. Praktykuje wartości, o których mówi, wierząc, że najważniejsze lekcje o sensie i bliskości odnajdujemy w relacjach z najbliższymi.
Krystyna Krzekotowska
Tytuł prelekcji : Inwestycje mieszkaniowe z udziałem samorządów – nowe rozwiązania prawne i wsparcie dla najemców
Krystyna Krzekotowska - Prezes Zarządu ŚWIATOWEGO KONGRESU POLAKÓW.Wykładowca I KIEROWNIK Studiów podyplomowych Akademii Rynku Nieruchomości Uczelni Łazarskiego Autorka licznych książek I innych publikacji na temat inwestowania w Nieruchomości.Temat wystąpienia. Inwestowanie w nieruchomości przy współpracy z Prezydentami miast i gmin w celu zaspakajania potrzeb mieszkaniowych mieszkań ów słabszych ekonomicznie.Z uwzględnieniem nowych rozwiązań, wiązań prawnych zawartych w ustawie o ochronie praw lokatorów oraz mieszkaniowym zasobie gminy.


Jarek Narkiewicz
Tytuł prelekcji :
Litewski polityk, nauczyciel i działacz polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Wieloletni samorządowiec, poseł na Sejm Republiki Litewskiej oraz minister komunikacji (2019–2020). Przez lata związany z Akcją Wyborczą Polaków na Litwie i Związkiem Polaków na Litwie. Wcześniej dyrektor szkoły oraz wicedyrektor administracji rejonu wileńskiego. Obecnie ponownie pełni mandat poselski, aktywnie działając na rzecz społeczności polskiej na Litwie.Przewodniczący Rady Polonii Świata.
Mariusz Szczepan
Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego, gospodarczego i ubezpieczeń majątkowych, ekspert w likwidacji szkód i dochodzeniu roszczeń. Posiada międzynarodowe certyfikaty EFG® i Brian Tracy International. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych m.in. na Akademii Leona Koźmińskiego. Członek Izby Adwokackiej w Krakowie oraz licznych stowarzyszeń branżowych. Odznaczony srebrnym medalem „Labor Omnia Vincit” za zasługi dla pracy organicznej.


Doświadczona ekonomistka o międzynarodowym zasięgu, specjalizująca się w finansach i zarządzaniu. Reprezentuje nowe pokolenie liderów w gospodarce, aktywnie uczestnicząc w projektach, które kształtują przyszłość rynków finansowych na arenie globalnej.
Maurycy Turek
Lessons From a Business Pioneer
Założyciel Colway i Colway International, wizjoner i przedsiębiorca z wyjątkowym talentem do przekształcania idei w przełomowe projekty. Twórca jednej z największych organizacji marketingu sieciowego w Polsce, skupiającej ponad 100 000 osób. Inspiruje swoją pasją, charyzmą i zdolnością do łączenia ludzi. Prowadzi centrum szkoleniowe Main Brain w Warszawie. Z wykształcenia marynarz, z zamiłowania obieżyświat, innowator i mentor. W wolnym czasie podróżnik, motocyklista, pilot wiatrakowca i entuzjasta technologii.


Jacek Czaudera
Tytuł prelekcji : Inwestycje mieszkaniowe z udziałem samorządów – nowe rozwiązania prawne i wsparcie dla najemców."
Prezes Krajowej Rady Gastronomii i Cateringu. Prawnik, MBA, restaurator i doradca biznesowy z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży FMCG i gastronomii. Były menedżer Żywca i Nestlé, twórca własnych marek restauracyjnych i programów doradczych dla gastronomii. Autor książki "Otworzyłem lokal", mentor MŚP i promotor innowacyjnych rozwiązań biznesowych w sektorze spożywczym. Społecznik zaangażowany w rozwój przedsiębiorczości.
Iwona Hermanowicz
Tytuł prelekcji : Co przyciąga do Hiszpanii
Doświadczona profesjonalistka w branży nieruchomości, pełniąca role pośredniczki, negocjatorki, inwestorki oraz fliperki. Działa zarówno na rynku polskim, jak i hiszpańskim. Jej działalność obejmuje szeroki zakres usług związanych z obrotem nieruchomościami, w tym inwestycje i flipping, co świadczy o jej wszechstronności i zaangażowaniu w branży.


Maurycy Turek
Tytuł prelekcji : YouFly S.A. Jak może tobie pomóc?
Założyciel Colway i Colway International, wizjoner i przedsiębiorca z wyjątkowym talentem do przekształcania idei w przełomowe projekty. Twórca jednej z największych organizacji marketingu sieciowego w Polsce, skupiającej ponad 100 000 osób. Inspiruje swoją pasją, charyzmą i zdolnością do łączenia ludzi. Prowadzi centrum szkoleniowe Main Brain w Warszawie. Z wykształcenia marynarz, z zamiłowania obieżyświat, innowator i mentor. W wolnym czasie podróżnik, motocyklista, pilot wiatrakowca i entuzjasta technologii.
Piotr Praszkowicz
Tytuł prelekcji : Parada Pułaskiego
Przedsiębiorca, filantrop i aktywny działacz polonijny w Stanach Zjednoczonych. Urodzony w 1970 roku w Polsce, od 1991 roku związany z Nowym Jorkiem, gdzie z sukcesem prowadzi firmę z branży nieruchomości i inwestycji deweloperskich.
Od lat angażuje się w działalność społeczną i charytatywną na rzecz Polonii. W 2022 roku został marszałkiem kontyngentu Manhattanu podczas Parady Pułaskiego, a w 2024 roku uhonorowany tytułem Wielkiego Marszałka tego prestiżowego wydarzenia. Silnie związany z parafią Św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie, aktywnie wspiera inicjatywy kulturalne i patriotyczne, takie jak „Wspólne Śpiewanie (Nie)Zakazanych Piosenek”.
Prywatnie mąż i ojciec trójki dzieci, z dumą pielęgnuje polskie tradycje rodzinne i tożsamość narodową. Jego działalność to przykład skutecznego łączenia sukcesu biznesowego z głębokim zaangażowaniem społecznym.


Jola Halaczkiewicz
Tytuł prelekcji : Sytuacja Polonii w USA z uwzględnieniem szczególnie rejonu Michigan
KPA - Gwiazda Polarna najstarszy niezależny polskojęzyczny dwutygodnik polonijny istniejący od
1908 i publikowany w USA w stanie Wisconsin, a od września 2024 roku w Rochester, w stanie
Michigan. Obecnymi wydawcami są Jolanta i Piotr Halaczkiewicz a redaktorem naczelnym
Edward Dusza. Treść głównych artykułów jest zróżnicowana z dominacją problematyki
politycznej, historycznej i kulturalnej dotyczącej głównie Polski, Polonii, Kanady i Stanów
Zjadnoczonych.
Piotr Halaczkiewicz
Tytuł prelekcji : Gazeta Gwiazda Polarna
„Gwiazda Polarna” to najstarsza niezależna gazeta polskojęzyczna w Stanach Zjednoczonych, ukazująca się nieprzerwanie od 1908 roku w Stevens Point, w stanie Wisconsin. Dwutygodnik porusza szeroki wachlarz tematów, w tym wiadomości z Polski i świata, informacje sportowe, artykuły o tematyce polonijnej, kulturalnej, politycznej oraz historycznej. Celem pisma jest dotarcie do jak najszerszego grona czytelników, zachowując przy tym niezależność poprzez unikanie angażowania się w bieżące spory wewnątrz Polonii amerykańskiej.


Anna Maria Timofiejczuk
Tytuł prelekcji :
Ukończyła studia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Stopień doktora uzyskała w 1999, a doktora habilitowanego w 2012 roku. Od tego samego roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Podstaw Konstrukcji Maszyn. W latach 2012–2016 pełniła funkcję prodziekana ds. organizacji i rozwoju na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, a w latach 2016–2020 dziekana tegoż wydziału
Anita Florek
Radna Urzędu Miasta Paryża, komisja ds inwestycji
ekspert ds AI - komisja ds sztucznej inteligencji
Absolwentka Paryskiej Sorbony (Handel Międzynarodowy) oraz Katolickiego
Uniwersytetu Lubelskiego (Filozofia) oraz studiów podyplomowych na kierunku Retoryka i Erystyka na KUL w Paryżu.
Prezes Fundacji Made in Polska – ktorej celem jest promowanie polskich marek oraz wprowadzanie polskich firm na rynki miedzynarodowe.
Wieloletnia działaczka polonijna we Francji,
prezes stowarzyszenia Florek Entertainment w Paryżu - organizuje wydarzenia kulturalne i społeczne,
konferencje, szkolenia, seminaria, zjazdy, festiwale, ekspozycje i wymiany międzynarodowe.
Od wielu lat wspołpracuje z krajami Afryki zachodniej. Docelowym rynkiem są państwa stowarzyszone w ECOWAS (Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej)

Tytuł prelekcji :

Tomasz Sobania
Tytuł prelekcji : Motywacja do sportu i działania
26-latek, chłopak z małego miasteczka na Śląsku, któremu niestraszne były wyzwania takie jak: Bieg przez całą Polskę, Bieg z Polski do Rzymu, z Gliwic do Barcelony czy zeStadionu Śląskiego do Grecji i z powrotem. Każdej z jego wypraw towarzyszy charytatywny cel, są też niezwykłe spotkania - z papieżem w Rzymie, z Robertem Lewandowskim w Barcelonie, czy z Robertem Makłowiczem po powrocie z Grecji. Ostatni jego bieg to licząca 5250 kilometrów wyprawa ze wschodu na zachód Stanów Zjednoczonych, z Nowego Jorku do Kalifornii, w 139 dni. Po drodze Tomek przebiegł przez Waszyngton, gdzie w Kongresie USA otrzymał amerykańską flagę. W Chicago został powitany przez tłumy Polaków, a następnie ruszył po Route 66 w stronę Kalifornii. Bieg zakończył się 2 lutego w San Diego i był jak dotąd największym osiągnięciem Tomka. Poza bieganiem, od lat zajmuje się pisaniem książek, z czego cztery zostały wydane. Pasją Tomka są podróże, a jego misją - inspirowanie innych do działania na podstawie własnych doświadczeń.
Marek Patecki
Człowiek o wielkiej empatii i zaangażowaniu społecznym, założyciel oraz dyrektor generalny Centrum Macierz Polonii w Woli Więcławskiej. Od lat aktywnie wspiera Polonię, organizując wydarzenia patriotyczne i kulturalne, które integrują rodaków z kraju i zagranicy. Wśród inicjatyw, które współtworzył, znajdują się uroczystości 11 listopada, Święto Flagi, Dzień Polonii oraz wiele innych wydarzeń upamiętniających historię i tradycję Polski. Jego działalność obejmuje także organizację projektów edukacyjnych i integracyjnych, mających na celu promowanie polskiego dziedzictwa. Przedsiębiorca, właściciel salonu KIA.

Tytuł prelekcji : Macierz Polonii

Małgorzata Kalinowska
Tytuł prelekcji : Droga od zera do pierwszych sześciu zer. Biznes z pasją to klucz do sukcesu czy pułapka?
Pisarka, poetka, dramatopisarka i ekonomistka. Łączy świat literatury z przedsiębiorczością, udowadniając, że pasja może iść w parze z biznesem. Autorka powieści „Efekt kobiety” i „Zanim zabijesz” (premiera: kwiecień 2025, Kraków), a także tomiku poezji „Lustro”, z którego pochodzi nagrodzony wiersz „Bóg”. Jej twórczość doceniono m.in. w finale ogólnopolskiego konkursu „Portrety” za oryginalność i autentyczność. Realizuje również spektakle – od poetyckiego „Miłość wszystko rozwiązała” po komedię „Kobieta w męskich spodniach”.
Podczas panelu „Droga od zera do pierwszych sześciu zer” opowie o biznesie z perspektywy artystki: czy pasja pomaga, czy przeszkadza? Jakie są punkty wspólne między przedsiębiorcą a twórcą? I dlaczego kreatywność to fundament każdego sukcesu.
Jan Krzysztof Cygan

Tytuł prelekcji : Nowe technologie, które ułatwiają życie
.jpg)
Łukasz Stach
Tytuł prelekcji : Kraków jakie miasto akademicki
Doktor nauk politycznych, wykładowca akademicki i badacz związany z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Specjalizuje się w zagadnieniach bezpieczeństwa i polityki w regionie Azji Południowo-Wschodniej, współczesnych konfliktach zbrojnych oraz historii wojskowości, ze szczególnym uwzględnieniem Japonii. Prowadził badania m.in. w Singapurze i Malezji, wykładał w Czechach, Niderlandach, Portugalii i na Słowacji. Autor i współautor licznych publikacji, w tym 8 książek i ponad 40 artykułów naukowych oraz rozdziałów w książkach.
Bogdan Bielawski
Tytuł prelekcji : Przetrwanie i sukcesja na krawędzi. IV rewolucja przemysłowa AI
Przedsiębiorca, wizjoner i twórca Projektu GPT-UAI. Ekspert ds. transformacji cywilizacyjnych i sztucznej inteligencji, prelegent, autor i konsultant strategiczny z ponad 30-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w integracji nauki, technologii i duchowości oraz projektowaniu systemów przyszłości. Jego misją jest zainicjowanie globalnej transformacji prowadzącej do harmonijnego współistnienia ludzi i technologii, opartego na wartościach wolności, miłości i pokoju. Autor książek i licznych publikacji, twórca autorskich programów rozwoju dla liderów i innowatorów. Prelegent konferencji międzynarodowych, uczestnik debat o przyszłości cywilizacji oraz mentor wspierający transformacyjne przywództwo.


Wojciech Michalik
Tytuł prelekcji : Teofil Starzyński – niepodległość i jej wpływ na rozwój gospodarczy Polski
Polish Army Veterans Association
Mieczysław Błoński
Wiceprezydent Uczelni Łazarskiego
Doświadczony menedżer, strateg i wykładowca, od lat związany z sektorem edukacji wyższej oraz polityką gospodarczą. Jako Wiceprezydent Uczelni Łazarskiego w Warszawie, aktywnie uczestniczy w budowaniu nowoczesnego modelu kształcenia, który łączy akademicką rzetelność z praktycznym podejściem do biznesu, administracji i prawa.
W swojej działalności publicznej i akademickiej skupia się na tworzeniu długofalowych koncepcji rozwoju kraju w kontekście doświadczeń historycznych i współczesnych wyzwań geopolitycznych. Jego wystąpienia i publikacje inspirują do refleksji nad tożsamością narodową, rolą Polonii i strategicznym znaczeniem Polski w Europie i świecie.
Uczestnik wielu debat eksperckich, konferencji międzynarodowych oraz inicjatyw na rzecz współpracy między środowiskami naukowymi, samorządowymi i polonijnymi.

Tytuł prelekcji : Strategia dla Polski w świetle doświadczeń historycznych i współczesnych.

Agnieszka Wolska
Tytuł prelekcji : Współpraca z mediami jako warunek usprawnienia komunikacji
Doświadczona dziennikarka i redaktorka, pełniąca funkcję Redaktor Naczelnej Światowego Forum Dziennikarzy Polonijnych. Specjalizuje się w tematyce polonijnej, aktywnie angażując się w inicjatywy mające na celu integrację i promocję środowisk polonijnych na świecie. Jej zaangażowanie przyczynia się do budowania mostów komunikacyjnych między Polską a Polonią, wspierając wymianę informacji i doświadczeń.
Nikola Kozak
Tytuł prelekcji :
Kosmetolog z pasją i studentka pielęgniarstwa.
Łączy wiedzę medyczną z holistycznym podejściem do zdrowia i urody. Fascynuje się naturalnymi, innowacyjnymi metodami wspomagania organizmu, które wpływają korzystnie zarówno na wygląd zewnętrzny, jak i kondycję wewnętrzną. W swojej pracy chętnie sięga po terapie wodorowe, łącząc je z zabiegami kosmetologicznymi, tworząc tym samym spójną koncepcję piękna – od wewnątrz i na zewnątrz. Jej misją jest wspieranie naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu i promowanie świadomej pielęgnacji opartej na nowoczesnych rozwiązaniach.


Adam Krajewski
Tytuł prelekcji :
Założyciel Studia Aktywnego Wodoru LIFE, producent generatorów wodorowo-tlenowych marki HOCELL. Jego zamiłowanie do terapii naturalnych zrodziło się z osobistej potrzeby poprawy kondycji organizmu. Od ponad 4 lat z pasją rozwija swoją działalność na polskim rynku, koncentrując się na innowacyjnych metodach wspierania zdrowia na poziomie komórkowym. Zawsze otwarty na rozwój i nowoczesne rozwiązania prozdrowotne, łączy doświadczenie z misją szerzenia świadomego podejścia do regeneracji i profilaktyki zdrowotnej.
Motto " Powitam ten dzień z miłością w sercu"
Witold Gadowski
Polski dziennikarz śledczy, publicysta i pisarz. Był korespondentem wojennym na Bałkanach oraz współtworzył cykle reportaży na temat współczesnego terroryzmu. Jego publikacje ukazywały się m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Dzienniku Polskim”, „Niedzieli” oraz w czasopiśmie „Wprost”. Jest autorem książek takich jak „Smak wojny” oraz „Tragarze śmierci”. W swojej twórczości porusza tematy związane z polityką, bezpieczeństwem i sprawami społecznymi.

Tytuł prelekcji : Wolność jako zadanie czyli ocena sytuacji

Łukasz Smółka
Tytuł prelekcji :
Marszałek Województwa Małopolskiego od lipca 2024 roku, wcześniej pełnił funkcję wicemarszałka. Absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, od lat zaangażowany w działalność Ochotniczych Straży Pożarnych. Jako samorządowiec i polityk Prawa i Sprawiedliwości, aktywnie uczestniczy w rozwoju infrastruktury regionu oraz promowaniu innowacyjnych inicjatyw na rzecz Małopolski.
Adam Struzik
Tytuł prelekcji :
Polski lekarz, polityk i samorządowiec. Od 2001 roku nieprzerwanie pełni funkcję Marszałka Województwa Mazowieckiego, co czyni go najdłużej urzędującym marszałkiem w Polsce. W latach 1993–1997 był Marszałkiem Senatu RP. Jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, gdzie od 2015 roku pełni rolę wiceprezesa. W swojej działalności koncentruje się na rozwoju regionalnym, współpracy międzynarodowej oraz wspieraniu inicjatyw społecznych i gospodarczych na Mazowszu.


Krzysztof Klęczar
Tytuł prelekcji :
Polski lekarz, polityk i samorządowiec. Od 2001 roku nieprzerwanie pełni funkcję Marszałka Województwa Mazowieckiego, co czyni go najdłużej urzędującym marszałkiem w Polsce. W latach 1993–1997 był Marszałkiem Senatu RP. Jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, gdzie od 2015 roku pełni rolę wiceprezesa. W swojej działalności koncentruje się na rozwoju regionalnym, współpracy międzynarodowej oraz wspieraniu inicjatyw społecznych i gospodarczych na Mazowszu.
Reprezentacja Miasta Krakowa -Dominika Walec
Tytuł prelekcji : Potencjał inwestycyjny w Krakowie


Małgorzata Jarecka
Wokalistka, producent muzyczny, dziennikarka i prezenterka telewizyjna ,menedżer i animator kultury.
Prowadziła wiele programów muzycznych min. ”Przeboje Dwójki”, „Muzyczna Jedynka” , 11 lat była
prezenterką TVP. Występowała z Marylą Rodowicz i kabaretem Bohdana Smolenia. Stworzyła i
wykonuje koncerty złożone z tematycznych recitali ”Bursztynowa Dama”, „Paryska Przygoda”, ‘Wszystkie
barwy uczuć” , „W starym kinie” których jest producentem i wykonawczynią. Współpracuje na stałe z muzykami tej klasy co wybitny kompozytor, pianista i aranżer Marek Stefankiewicz, Andrzej Wysocki - git.
Basowa, arr, piano oraz Jarosław Gaś instrumenty perkusyjne.
Sebastian Pitoń
Tytuł prelekcji : Nowoczesne miasto w Polsce dla Polonusów
Sebastian Pitoń – architekt z Kościeliska, nazywany „góralskim Gaudim” ze względu na swoje unikatowe projekty drewnianych domów o płynnych, organicznych formach, inspirowanych twórczością Antoniego Gaudiego. Absolwent Politechniki Łódzkiej, specjalizuje się w projektowaniu budynków nawiązujących do tradycyjnej architektury Podhala, łącząc ją z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jego prace obejmują m.in. pensjonaty, karczmy i domy prywatne, które wyróżniają się bajkowym charakterem i harmonijnym wpisaniem w krajobraz.


Agnieszka Włodarczyk-Gębik
Tytuł prelekcji : Od idei do zastosowania: rola Krakowskiego Parku Technologicznego w połączeniu technologii z potrzebami regionu
Jest doświadczoną menedżerką projektów z bogatym doświadczeniem w sektorze publicznym, prywatnym i finansowym. Od 2013 roku związana z Krakowskim Parkiem Technologicznym, gdzie pełni funkcję kierowniczki zespołu ds. zrównoważonego rozwoju. Jest inicjatorką i koordynatorką Krakow Living Lab od 2015 roku, promującą innowacyjne rozwiązania w obszarach smart city i gospodarki o obiegu zamkniętym. Autorka publikacji na temat inteligentnych miast oraz zastosowania metodologii Living Lab w biznesie i administracji. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych projektach, takich jak InterregCE, Erasmus+, Horizon2020 i Horizon Europa.
Tony Kamanga Bulela
Tytuł prelekcji :
Polsko-Afrykańska Izba Przemysłowo-Handlowa (PAIPH) to organizacja wspierająca rozwój relacji gospodarczych pomiędzy Polską a krajami afrykańskimi. Jako prelegent Izba dzieli się praktyczną wiedzą i doświadczeniem w zakresie internacjonalizacji biznesu, nawiązywania kontaktów handlowych, a także budowania trwałych partnerstw na rynkach afrykańskich. Dzięki szerokiej sieci kontaktów oraz znajomości lokalnych realiów, PAIPH skutecznie wspiera przedsiębiorców w wejściu na nowe rynki i rozwijaniu współpracy międzykontynentalnej.


Mariusz Szczepan
Tytuł prelekcji : Fundacja rodzinna, a problematyka sukcesji
Adwokat, mediator, broker ubezpieczeniowy i przedsiębiorca z ponad 25-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym oraz ubezpieczeniach majątkowych, w tym likwidacji szkód i dochodzeniu roszczeń. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył aplikację adwokacką oraz studia podyplomowe z wyceny nieruchomości. Posiada certyfikat European Financial Guide (EFG®) oraz międzynarodowy certyfikat trenera Brian Tracy International Master Class Business Trainer. Za krzewienie idei pracy organicznej został uhonorowany Srebrnym Medalem „Labor Omnia Vincit” przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego .